לפגישת ייעוץ חינם

  ארונות קודש מעוצבים

  ארונות קודש מעוצבים הינם חלק בלתי נפרד בכל בית כנסת, כאשר העיצוב הייחודי שלהם יתרום רבות לנראות המקום ולאופיו. על מנת לעצב את ארון הקודש כראוי ובאופן מאובטח, תוך שמירה על ספרי התורה שבתוכו, יש לפנות אל סטודיו ד-קו, סטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים. סטודיו  ד-קו מנוהל על ידי ציון אסולין – אדריכל, מעצב ואמן מומחה בתחום בתי הכנסת. כמו כן, ציון אסולין בקיא בשלל תהליכי העבודה העכשוויים ומפקח על כל שלבי העבודה – כולל בחירת החלקים האמנותיים באופן צמוד. זאת ועוד, תוך יחס אישי ומכבד לכל לקוח. 

  ארונות קודש מעוצבים: דגשים שונים וחשובים 

  בתי כנסת כוללים מספר פריטים מרכזיים כדוגמת בימה, עמוד תפילה, תיבה, נר תמיד, לוחות זיכרון והנצחה, יצירות אמנות יהודית, יודאיקה, מחיצות אמנותיות וכמובן – ארונות קודש מעוצבים. תחת הכותרת של ארונות קודש ניתן לכלול מגוון רחב של ארונות, עבור ספרי תורה. את ארונות הקודש יש לבנות כהלכה. זאת תוך שימוש בחומרי הגלם האיכותיים ביותר. יש האוהבים ארון קודש מעץ על מנת לתת מראה טבעי וחם. יש כאלה המעדיפים ארון קדש משיש, כך שיהיה מוגן משריפה ויציב לאורך שנים ובעיקר – כזה שיהיה שקשה לפרוץ אליו. יש המעדיפים ארון קדש מפלדה כדי להגן על ספרי התורה מגניבות. כך או כך, עדיין יהיה חשוב לחפות מבחוץ את הארון קדש בעיטורים כדי לשוות לו מראה יפה ומכובד.

  ארונות קודש מעוצבים מחייבים פניה אל מעצב פנים מקצועי הבקיא בתחום. הן בהיבט ההיכלתי, הן בהיבט האסתטי והן בהיבט הבטיחותי, יש לפנות אל אמן המכיר את כל טכניקות העיטור ושיש לו ניסיון בעבודה אמנותית בכל מגוון החומרים לבניית ארונות קדש מעוצבים. המעצב ישים דגש על ההיבטים הבאים:

  • סגנון העיצוב של ארונות הקודש המותאם ספציפית עבור הקהילה שלכם
  •  אופי הקהילה וחלל בית הכנסת בו יוצב ארון הקודש
  • באופן בו יעמדו ספרי הקודש, כמו גם דרכי ההגנה עליהם
  • בבחירת הפרוכת
  • בבחירת חומרי הבניה והעיטורים שיהיו על ארון הקדש

  ארונות קודש מעוצבים – מלאכת עיצוב הרמונית ומוקפדת 

  מלאכת עיצוב בית כנסת, כמו גם ארונות הקודש שבתוכו, הינה משימה מורכבת הדורשת מיומנות רבה, הבנה מעמיקה  בתוכן ובאמנות, בחומרים ובטכניקת העבודה. מלאכת בניית ארונות קודש מורכבת ואורכת זמן רב ורמת הסבלנות ורמת שירותיות גבוהה. תעזור לצלוח תקופה זו בלי מהמורות שיקשו על התהליך שממילא סבוך ומורכב. סטודיו ד-קו, סטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים בראשות ציון אסולין, עונה בהצלחה על דרישות אלו – והרבה מעבר לכך. לצד עיצוב ארונות קודש, סטודיו מוביל זה יסייע לכם גם בעיצוב עמודי חזן, בימה, תיבה, נר תמיד, ספריות לספרי קדש, מעקות אמנותיות לבתי כנסת ועוד. כל מה שצריך תכנון ועיצוב בית כנסת – הכול תחת קורת גג אחת.

  עיצוב ארונות קודש לבית כנסת

  עיצוב ארונות קודש לבית כנסת הוא עיסוק השייך לאומנות נעלה, ולא רק בשל היותו מקום איחסון של ספר הספרים אשר עבר אלינו ממעמד הר סיני. למעשה, מדובר במוקד אליו מופנים המבטים של כל קהל המתפללים. היות וכל העיניים נשואות אליו יש צורך בידע ובהבנה של החלל והקהל – והתנאים העומדים לרשות המעצב בכל מקרה לגופו. אומנם ארון הקודש בחלקו נסתר מהעין וחבוי מאחורי הפרוכת, אך נוכחותו המרכזית בבית הכנסת היא המשרה רוח קדושה. מעצבים של ארונות קודש אינם רבים, והמתמחים בתחום רואים בכך שליחות ומכירים את הנושא על בוריו. בסטודיו דֶ-קַו, אנו מעצבים ארונות קודש לבית כנסת  מיוחדים הניחנים בהתאמת הסיגנון לרוח הקהילה ובשימוש בעיטורים מקוריים ברמה אמנותית קלאסית ובעיקר – בבחירת החומרים, המתבצעת בקפידה כך שחומרי הגמר יראו במיטבם. וזאת, כאשר החוזק והצורניות ישמרו לדורות רבים, כמו גם בהתאמה לאופי בית הכנסת וקהל המתפללים והתורמים.

  מה צריך לדעת לקראת עיצוב ארונות קודש לבית כנסת

  • עיצוב ארון קודש מצריך ידע מוקדם על המזמין ועל המקום בו מתכננים להניח אותו, שכן לפעמים הארון ימוקם בתוך נישה מוכנה. בהתאם, יש לדעת את מידותיה.
  • על המעצב לדעת מהו העיצוב של בית הכנסת בו ימוקם הארון, מהו נוסח התפילה ומה סגנון קהל המתפללים – ואיזה סגנון אמנותי נוגע לליבם.
  • נושא חשוב הוא גודל הארון, שיקבע כמה ספרי תורה מתכננים להניח בו.
  • כמות העיטורים והתאמתם לחלל בית הכנסת וסגנון בנייתו.
  • היכרות מעמיקה עם חומרים קלאסיים כמו גם עם חומרים מודרניים לשם קבלת ארון יפה עם עמידות גבוה מפגעי הזמן.
  • ישנם בתי כנסת בהם נעשה ביטוח למקום ולתכולה, שכן ארון הקודש והספרים הם בעלי ערך רב. במקביל, על הארון לכלול אפשרויות נעילה ואבטחה.

  עיצוב ארונות קודש – מתאימים את הסגנון לקהל

  בית הכנסת הוא היכל בו מתאספת קהילת מתפללים קבועה בעלת מאפיינים, הרואה במקום בית ומקום מפגש. עבודת עיצוב ארונות הקודש תיקח בחשבון את אופייה של הקהילה, סגנון העיצוב ופריטי האומנות המתאימים לה – החל מבתי כנסת חדשים בסגנון מודרני, וכלה בבתי כנסת מסורתיים ו-וותיקים. בעת עיצוב הריהוט לבתי כנסת נעשה לעיתים שילוב של אומנויות גילוף, ריקוע נחושת זכוכית כסף זהב ועוד מיני חומרים אצילים היודעים לשרוד היטב מפני החמצן שבאוויר ולהישאר יפים במלא הדרם במשך דורות רבים. מדובר באחריות רבה, אתגר אליו מעטים מוכנים להתמסר שכן מדובר במלאכה מורכבת שעליה להתממש במלא תפארתה. הרי עיני כל האנשים ממוקדות בה לאורך כל התפילה במשך השנים. לכן, חשוב שתכנון בית הכנסת ייעשה על ידי מעצבים המבינים את רוח המקום. להזמנת ארון קודש מעוצב, בימה/ תיבה, נר תמיד, עמוד תפילה, דלתות כניסה, מחיצות, אמנות יהודית מקורית לבית הכנסת או למוסדות תורניים אחרים – פנו לסטודיו דֶ-קַו מומחים לעיצוב פנים ואדריכלות בירושלים , כמו כן, לקבלת הצעה לעיצוב ארון מעוטר בשילוב חומרי גלם איכותיים, צוות המעצבים של סטודיו דֶ-קַו ישמח לשמוע על הסגנון המועדף שלכם, לייעץ ולהתאים את עיצוב הארון לפי דרישותיכם.

  ארונות קודש לבית כנסת הינם חלל אחסון רגיל לספרי תורה. למעשה, מדובר בארונות מלאי הוד והדר, הפריט החשוב ביותר בבית הכנסת אליו מכוונות פניהם של המתפללים במהלך התפילה. לכן מומלץ לעצב את ארון הקודש באופן ייחודי, רלוונטי ומעורר השראה שיתאים לקהילה: החל מעיצוב מסורתי המבטא את מסורת הקהילה ועד התאמת הארון לרוח התקופה והטכנולוגיות הנהוגות כיום. כדי לקבל מענה מדויק ומוקפד בתחום זה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם סטודיו ד-קו, הממוקם בירושלים ומתמחה באדריכלות ואמנות יהודית.

  ארונות קודש לבית כנסת והחשיבות שלהם

  ארונות קודש הם המוקד העיקרי בבית הכנסת, ואליו מופנים כל מבטי המתפללים. במקביל, נדגיש כי לאורך השנים ארונות הקודש הם תוכננו ועוצבו בשלל סגנונות ועיצובים. העם היהודי היה מפוזר בכל הארצות והושפע מהסגנון המקומי, ברוב הפעמים המעצבים כמו גם מבצעי המלאכה היו בני המקום ולאו דווקא מקרב הקהילה היהודית. כך חדרו סגנונות מקומיים – כאשר כיום מומלץ לעצב ארון קודש המותאם לאופייה של קהילת המתפללים בבית הכנסת. במקביל, יש לנקות סממנים וטכנולוגיות שאינם מתאימים לרוח היהדות, או לטובת טיב החומרים. כל זאת, כדי להגיע להרמוניה ברובד הסגנוני כמו גם להקפיד על יכולת שימור ותחזוקה לאורך השנים.

  כדי שניתן יהיה לבחור בקפידה את הארון המתאים ביותר לבית הכנסת שלכם, נציין כעת מספר טיפים משמעותיים:

  • התייעצו עם מעצב פנים מקצועי, המנוסה בעיצוב בתי כנסת, לגבי סוג הארון שאתם צריכים והעיצוב שלו. וזאת, על מנת שיעמוד בקנה אחד עם הסגנון העיצובי של יתר הריהוט בבית הכנסת שלכם.
  • את ספרי התורה היקרים יש להניח במקום שיהיה מוגן ובטוח אבל גם אסתטי ונעים לעין כך שלא תיווצר תחושה של "חדר כספות".
  • דאגו לפרוכת מתאימה המשתלבת היטב עם עיצוב בית הכנסת שלכם; פרוכת המתאימה . לארון הקודש שלכם.

  ארונות קודש לבית כנסת – חלק בלתי נפרד מהעיצוב

  מלאכת עיצוב ארונות הקודש בבית הכנסת היא חלק חשוב בתכנון בית הכנסת. כך, ניתן להשיג את התוצאה הרצויה והאסתטית ביותר. במקביל, ולצד הקפדה על היבט עיצובי זה, חשוב גם להגן על ארון ספרי התורה כראוי. באמצעות אביזרי בטיחות, כך ניתן יהיה לשלב בהצלחה בין הגנה לבין קו עיצובי מזמין ומלא הדר. לשם כך, מומלץ ליצור קשר עם ציון אסולין, אדריכל, מעצב ואמן מומחה לבתי כנסת, המנהל את סטודיו ד-קו – כדי לקבל פרטים נוספים ולצורך התייעצות בנושא.

  לפגישת ייעוץ חינם

   פרוייקטים נוספים שיעניינו אתכם

   ארונות קודש מעוצבים

   ארונות קודש מעוצבים הינם חלק בלתי נפרד בכל בית כנסת, כאשר העיצוב הייחודי שלהם יתרום רבות לנראות המקום ולאופיו. על…

   בניית מקווה

   בניית מקווה היא משימה מאתגרת: מחד – יש לתכנן את המקווה כך שיתאים למטרה לשמה הוא נועד – חלל הטהרות…

   מובילים בקידום מובילים בקידום