לפגישת ייעוץ חינם

עיצוב ארונות קודש

עיצוב ארונות קודש הוא עיסוק השייך לאומנות נעלה, ולא רק בשל היותו מקום איחסון של ספר הספרים אשר עבר אלינו ממעמד הר סיני. למעשה, מדובר במוקד אליו מופנים המבטים של כל קהל המתפללים. היות וכל העיניים נשואות אליו יש צורך בידע ובהבנה של החלל והקהל – והתנאים העומדים לרשות המעצב בכל מקרה לגופו. אומנם ארון הקודש בחלקו נסתר מהעין וחבוי מאחורי הפרוכת, אך נוכחותו המרכזית בבית הכנסת היא המשרה רוח קדושה. מעצבים של ארונות קודש אינם רבים, והמתמחים בתחום רואים בכך שליחות ומכירים את הנושא על בוריו. בסטודיו דֶ-קַו, אנו מעצבים ארונות קודש לבית כנסת  מיוחדים הניחנים בהתאמת הסיגנון לרוח הקהילה ובשימוש בעיטורים מקוריים ברמה אמנותית קלאסית ובעיקר – בבחירת החומרים, המתבצעת בקפידה כך שחומרי הגמר יראו במיטבם. וזאת, כאשר החוזק והצורניות ישמרו לדורות רבים, כמו גם בהתאמה לאופי בית הכנסת וקהל המתפללים והתורמים.

 

מה צריך לדעת לקראת עיצוב ארונות קודש

  • עיצוב ארון קודש מצריך ידע מוקדם על המזמין ועל המקום בו מתכננים להניח אותו, שכן לפעמים הארון ימוקם בתוך נישה מוכנה. בהתאם, יש לדעת את מידותיה.
  • על המעצב לדעת מהו העיצוב של בית הכנסת בו ימוקם הארון, מהו נוסח התפילה ומה סגנון קהל המתפללים – ואיזה סגנון אמנותי נוגע לליבם.
  • נושא חשוב הוא גודל הארון, שיקבע כמה ספרי תורה מתכננים להניח בו.
  • כמות העיטורים והתאמתם לחלל בית הכנסת וסגנון בנייתו.
  • היכרות מעמיקה עם חומרים קלאסיים כמו גם עם חומרים מודרניים לשם קבלת ארון יפה עם עמידות גבוה מפגעי הזמן.
  • ישנם בתי כנסת בהם נעשה ביטוח למקום ולתכולה, שכן ארון הקודש והספרים הם בעלי ערך רב. במקביל, על הארון לכלול אפשרויות נעילה ואבטחה.

 

עיצוב ארונות קודש – מתאימים את הסגנון לקהל

בית הכנסת הוא היכל בו מתאספת קהילת מתפללים קבועה בעלת מאפיינים, הרואה במקום בית ומקום מפגש. עבודת עיצוב ארונות הקודש תיקח בחשבון את אופייה של הקהילה, סגנון העיצוב ופריטי האומנות המתאימים לה – החל מבתי כנסת חדשים בסגנון מודרני, וכלה בבתי כנסת מסורתיים ו-וותיקים. בעת עיצוב הריהוט לבתי כנסת נעשה לעיתים שילוב של אומנויות גילוף, ריקוע נחושת זכוכית כסף זהב ועוד מיני חומרים אצילים היודעים לשרוד היטב מפני החמצן שבאוויר ולהישאר יפים במלא הדרם במשך דורות רבים. מדובר באחריות רבה, אתגר אליו מעטים מוכנים להתמסר שכן מדובר במלאכה מורכבת שעליה להתממש במלא תפארתה. הרי עיני כל האנשים ממוקדות בה לאורך כל התפילה במשך השנים. לכן, חשוב שתכנון בית הכנסת ייעשה על ידי מעצבים המבינים את רוח המקום. להזמנת ארון קודש מעוצב, בימה/ תיבה, נר תמיד, עמוד תפילה, דלתות כניסה, מחיצות, אמנות יהודית מקורית לבית הכנסת או למוסדות תורניים אחרים – פנו לסטודיו דֶ-קַו מומחים לעיצוב פנים ואדריכלות בירושלים , כמו כן, לקבלת הצעה לעיצוב ארון מעוטר בשילוב חומרי גלם איכותיים, צוות המעצבים של סטודיו דֶ-קַו ישמח לשמוע על הסגנון המועדף שלכם, לייעץ ולהתאים את עיצוב הארון לפי דרישותיכם.

עיצוב ארונות קודש

פרוייקטים נוספים שיעניינו אתכם

בניית מקווה

בניית מקווה היא משימה מאתגרת: מחד – יש לתכנן את המקווה כך שיתאים למטרה לשמה הוא נועד – חלל הטהרות…

מידע נוסף בנושא


מובילים בקידום מובילים בקידום